Інсектициди і акарициди
Інсектициди (від латинського insectum - комаха і caedo - вбиваю) - хімічні препарати з групи пестицидів для знищення комах - шкідників рослин, їх яєць (овіциди) і личинок (ларвіциди). Інсектициди використовують також для боротьби з комахами, які є переносниками хвороб і ектопаразитами тварин, з побутовими комахами, для захисту продовольчих запасів, тканин і інших матеріалів.
За характером проникнення в організм комах-шкідників інсектициди поділяються на три групи (при цьому потрібно врахувати, що більшість з них «користується» кількома шляхами одночасно). Отже:
-
Контактні інсектициди - вбивають шкідливих комах при зовнішньому контакті з будь-якою частиною тіла. Захищають лише ті частини рослини, на які вони наносяться, сильно залежать від опадів і володіють захисною дією.
-
Кишкові інсектициди - проникають в кишечник комахи через органи харчування і вражають отрутою, який всмоктується в організм.
-
Системні інсектициди - здатні пересуватися по судинній системі рослин. Їх уражаюча дія настає при використанні комах в їжу уражених частин рослини. У цьому сенсі системні інсектициди наближаються до кишковим. Вони швидко поглинаються рослиною, і тому їх ефективність не сильно залежить від опадів.
Деякі інсектициди викликають закупорку дихальних шляхів комахи, внаслідок чого воно гине від асфіксії.
Інсектициди суцільної дії застосовують для боротьби з різними видами комах-шкідників одночасно.
Інсектициди виборчого дії використовують тільки проти певного виду шкідників. До таких інсектицидів відносяться:
Антигельмінтики – хімічні препарати, що застосовуються для боротьби з паразитичними черв'яками на рослинах і у тварин.
Нематоциди – хімічні препарати для боротьби з круглими хробаками нематодами.
Акарициди – хімічні препарати, що застосовуються для боротьби з кліщами. Розрізняють дві групи акарицидів:
-
специфічні акарициди, які діють лише на кліщів і неактивні проти інших членистоногих;
-
інсектоакарициди, що діють не тільки на кліщів, але і на інших комах.
У рядку акарицидів є багато препаратів вибіркової дії. Є препарати, активні проти рослиноїдних кліщів і практично безпечні для іксодових кліщів, перемогти яких допоможуть інсектоакарициди.
Зверніть увагу: При систематичному використанні інсектицидів однієї групи неминуче виникає так звана резистентність у шкідливих організмів. Під цим терміном звичайно розуміють стійкість різних організмів до тих чи інших хімічних препаратів. Особливо часто така стійкість спостерігається у швидко розмножуються видів, які мають дуже короткий цикл розвитку. Для профілактики появи стійкості потрібно чергувати інсектициди різних груп. Тому якщо в колекції з'явився шкідник, якого не вдається вивести підходящим засобом, варто спробувати застосувати інсектицид, який застосовується проти цього шкідника, але з іншої групи.