Лопатки і сапи садові
Посадочні совки використовуються в саду для висадки рослин, а також на присадибній ділянці або в городі. З їх допомогою дуже зручно викопувати невеликі лунки для розсади.
Особливості інструментів:
Робоча частина садового совка для посадки зазвичай виготовляється з металу (сталь, алюміній), який покривають хромом, тефлоном або полівінілхлоридом, щоб захистити від корозії. Зовні дуже легко відрізнити совок посадковий з хромуванням від моделей з іншим покриттям – вони відрізняються за кольором (з тефлоновим покриттям темно-сірі, майже чорні, а хромовані - світло-сріблясті).
Ручки совків часто виготовляють з дерева або пластмаси. Суцільнометалеві ручки покривають гумою або пластиком. Завдяки цьому посадочні совки не ковзає в руці, і їх зручно тримати в рукавичках.
Як вибрати садовий совок
- Зверніть увагу на робочу частину посадкового садового совка. Вона може бути широкою або вузькою. Моделі довгою довгастої форми підходять для викопування невеликих глибоких лунок. Інструмент з широкою робочою частиною використовуються для викопування неглибоких, але широких ямок. У деяких моделей посадочних совків на лезі є спеціальна шкала, з її допомогою зручно визначати глибину лунки для висадки розсади.
- Важливим пунктом у виборі садового совка буде форма його ручки. По-перше, вона повинна бути ергономічною або з упором для великого пальця, завдяки чому рука буде менше втомлюватися. Це дуже важливо враховувати при покупці, якщо доводиться цілий день працювати в саду. По-друге, краще щоб совок посадковий мав ручку з рельєфним або з гумовим покриттям. Рельєф і гума не дозволять вологій долоні або рукавичці ковзати.
Садова мотыжка або, як її ще називають, сапа необхідна кожному садівникові для обробки грунту і догляду за рослинами. Вона допоможе позбутися від бур'янів, розпушити землю, підгорнути рослини, підрівняти грядки і клумби.
Складається садова мотика з робочої частини і рукоятки. Робоча частина сапи являє собою лопатку з прямою або загостреною кромкою, перша підходить для розпушування м'якого грунту та підгортання, друга – для пробивання отворів у твердому грунті і боротьби з бур'янами. У деяких моделей їх дві, вони розташовуються або з одного боку рукоятки, під кутом 90 градусів відносно неї, або з обох сторін.
Матеріал виготовлення відіграє значну роль: не тільки комфорт в роботі, але і довговічність інструменту залежать від цього параметра. Рукоятки недорогих моделей виготовляються з дерева або пластику. Є вироби, виконані з більш міцних матеріалів. Наприклад, сапи Fiskars мають рукоять з армованого скловолокном поліаміду, стійкого до ударів і негативних впливів зовнішнього середовища. Робоча частина може бути виготовлена з інструментальної, нержавіючої або вуглецевої сталі. Остання найбільш міцна, тому така мотика підійде навіть для твердого ґрунту. Для захисту металу від корозії на робочу частину повинно бути нанесено антикорозійне покриття.
Параметри вибору:
- Ширина робочої частини. Для глинистого ґрунту підійде сапка з лезом шириною до 80 мм. Обробляти квіткові клумби і грядки з молодими рослинами, незалежно від виду ґрунту, краще інструментом з лопаткою шириною до 120 мм Для підгортання картоплі, аерації землі під деревами і чагарниками і взагалі розпушування м'якою грунту слід взяти мотику з широкою робочою частиною – до 300 мм
- Довжина рукоятки. Може бути від 100 до 1200 мм – все залежить від моделі. Для обробки великих грядок і навіть поля краще вибирати інструмент з держаком від 1000 мм, щоб працювати стоячи, не напружуючи спину. Продаються також садові сапи без рукояті: вони приєднуються до черешку, який продається окремо і може використовуватися для кріплення різних насадок.